Rodzaje cellulitu

W poprzednich artykułach pokazaliśmy jak rozpoznać cellulit i stopień jego zaawansowania, dzięki czemu jego diagnoza będzie łatwa i szybka. W poniższym artykule postaramy się przedstawić, różne rodzaje cellulitu. Sprawdź jakiej postaci schorzenie dotknęło Ciebie

Wyróżniamy następujące rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny (obrzękowy). Jeśli jesteś nastolatką lub dziewczyną w wieku 20 -25 lat ten rodzaj cellulitu najprawdopodobniej dotknął Ciebie. Cellulit wodny ma zwykle nieco łagodniejszy przebieg i jest mniej widoczny, nie mniej jednak również powoduje pewien dyskomfort. Jest on efektem różnych zaburzeń hormonalnych, oraz zaburzeń związanych z krążeniem limfy i krwi. Zaburzenia hormonalne powodują, że woda i tłuszcz, odkładający się w organizmie nie zostaje z niego usunięty.
  • Cellulit tłuszczowy (lipidowy). Ten rodzaj cellulitu towarzyszy zwykle nadwadze i dotyka kobiety stosujące kurację odchudzającą, którym towarzyszy efekt jojo. Najważniejszą przyczyną jego powstawania jest odkładanie się w tkankach o skórze kwasów tłuszczowych, z których tworzą się trójglicerydy. Organizm ma problem z ich wydaleniem i pojawiają się grudki i bruzdy. Cechą charakterystyczna jest ból powstający przy ściskaniu skóry. ten typ cellulitu jest bardzo trudny do leczenia.
  • Cellulit cyrkulacyjny. Tworzy się zwykle bardzo długo, jest przy dotyku dość twarda i boli przy uszczypnięciu. Powstaje w skutek zmian włókien kolagenowych otaczających tkankę tłuszczową. Włókna usztywniają się i napierają na komórki tłuszczowe. Tak powstały cellulit cyrkulacyjny jest także bardzo trudny do usunięcia.


Istnieje również alternatywny podział, którym głównym kryterium jest twardośc skóry:

  • Twardy – Powstaje zwykle u młodych kobiet i jest wodoczny dopiero przy uszczypnięciu. Stosunkowo lekka postać cellulitu, jednak nie leczony może przerodzić się w bardziej poważne formy.
  • Wiotki – Widoczny u kobiet mało aktywnych fizycznie, szczególnie po 40 roku życia.
  • Obrzękowy – rzadko występująca, dość ciężka odmiana cellulitu. Jej objawy do blada i cienka skóra oraz obolałe nogi.
zwalczcellulit
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *