Czym jest cellulit

Cellulit to prawdziwy koszmar kobiet, mogący pojawić się już w wieku kilkunastu lat. To problem, który w mniejszym lub większym stopniu dotyka niemal wszystkie kobiety. Ale czym tak właściwie jest cellulit? Skąd się bierze? Czy to to samo co cellulitis? Czy w ogóle można z nim jakoś walczyć?  Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniższym artykułem.

Nazwa cellulit pochodzi od francuskiego słówka cellulite. Termin ten oznacza liposklerozę (lipodystrofię) – pewien estetyczny mankament występujący na udach, brzuchu i pośladkach (a czasem także na rękach). Skórka pomarańczowa (bo takim terminem często nazywa się cellulit) to nic innego jak gromadzenie się w obszarze skóry właściwej i w tkance łącznej zbyt dużej ilości tłuszczu, wody oraz innych produktów przemiany materii.
W wyniku nieprawidłowości powstaje obrzęk. Pojawiają się guzki, bruzdy i zgrubienia. Miejsca pojawiania się cellulitu to te obszary, w których odkłada się tkanka tłuszczowa. W obszarach dotkniętych pomarańczową skórką oprócz zmian o charakterze typowo estetycznym pojawiają się również zmiany w funkcjonowaniu organizmu – pogarsza się bowiem krążenie krwi i limfy, następuje gorsze dotlenienie i ukrwienie komórek. Jeśli chodzi o widoczne zmiany to oprócz wspomnianych grudek i zgrubień zauważalna jest także utrata elastyczności skóry, widać że jest coraz bardziej gąbczasta i wiotka. Jest to efektem przede wszystkim coraz gorszego zaopatrywania tkanek w składniki pokarmowe.

Kogo dotyka problem cellulitu?

Utarło się, że pomarańczowa skórka dotyka osoby pulchne, mające nieco nadwagi. To oczywiście prawda, jednak należy zwrócić uwagę, że cellulit może się pojawić także u osób szczupłych. Nadwaga zwiększa jednak szanse na pojawienie się omawianego defektu. Trzeba przy tym zauważyć, że mężczyzn problem nie dotyka w ogóle. I gdzie tu sprawiedliwość? 🙂
Istnieją badania które mówią, że problem cellulitu dotyka 99% problem kobiet, inne raporty natomiast mówią o nieco niższym odsetku 80%-95%. Problem pojawia się często przy nieprawidłowo realizowanych kuracjach odchudzających, oraz kuracjach hormonalnych, bowiem ważnym czynnikiem biorącym udział tworzeniu się cellulitu jest nadmiar estrogenu.

Czynniki powstania cellulitu

Na rozwój skórki pomarańczowej wpływa wiele czynników, oto najważniejsze z nich:

 • Zaburzenia hormonalne
 • ograniczona aktywność fizyczna
 • zaburzenia funkcjonowania układu krążenia
 • nieprawidłowe nawyki żywieniowe
 • stres
 • alkohol

Jak sprawdzić w jakim stadium jest cellulit?

Pomarańczowa skórka nie pojawia się z dnia na dzień. Pierwsze objawy problemu mogą być widoczne już w wieku nastoletnim, a rozwój cellulitu do postaci widocznej gołym okiem może trwać latami. Dlatego jeśli zależy Ci na wyeliminowaniu problemu, powinnaś rozpocząć walkę z nim jak najwcześniej. To, jak bardzo poważne zmiany zaszły w Twoim organizmie w obszarach zaatakowanych cellulitem możesz zbadać na USG. Możesz także  dokonać samodzielnej próby badania stopnia zaawansowania cellulitu, istnieją bowiem 4 różne stadia cellulitu, które dość łatwo rozróżnić:

 1.  Wczesna faza, podczas której żadne zmiany nie są widoczne gdy stoisz siedzisz czy leżysz. Jak więc rozpoznać cellulit? Gdy ściśniesz nieco swoją skórępowinny pojawić się małe dołeczki, fałdki lub bruzdki, które gdy puścisz skórę znikną ponownie.
Problem cellulitu we wczesnym stadium

Problem cellulitu we wczesnym stadium

 1. W kolejnym stadium cellulit zaczyna być już widoczny bez Twojej specjalnej ingerencji. Gdy stoisz widać już pewne zmiany (zagłębienia i uwypuklenia). Podczas leżenie skóra nadal jest gładka.
 2. W trzeciej fazie problem jest już zauważalny gdy napinasz mięśnie. Gdy mięśnie są rozluźnione skóra jest gładka lub prawie gładka.
 3. W ostatnim, czwartym stadium, zmiany w strukturze skóry są już widoczne gołym okiem, grudki, bruzdy i uwypuklenia widać zarówno gdy stoisz, leżysz i siedzisz. Co więcej mogą zajść bardzo poważne zmiany w tkance łącznej, komórkach tłuszczowych i naczyniach krwionośnych. Leczeni cellulitu z ostatniej fazy jest niestety trudne, ale oczywiście możliwe.
Cellulit w stadium zaawansowanym

Cellulit w stadium zaawansowanym

Gdzie wystepuje cellulit?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, cellulit występuje najczęściej na udach, pośladkach i brzuchu, jednak pełną listę miejsc występowania problemu zamieszamy poniżej:

 • uda
 • pośladki
 • brzuch
 • biodra
 • kolana
 • ramiona

Czy cellulitis to to samo co cellulit?

W internecie czy tez potocznym języku na określenie omawianych wcześniej zmian skórnych często używa się terminu cellulitis. Jest to oczywiście błąd, bowiem cellulitis to zupełnie coś innego. Cellulitis również odnosi się do defektu skóry, jednak oznacza zapalenie tkanki łącznej – wywoływaną przez infekcję bakteryjną specyficzną chorobę skóry i tkanki łącznej podskórnej. Widocznymi na skórze objawami zapalenia jest ból, pieczenie i zaczerwienienie skóry (w ostrzejszych przypadkach zmiany mają nawet odcień purpurowy).

Jakie są sposoby walki z cellulitem?

Metody pozbycia się pomarańczowej skórki są bardzo różne jednak należy zauważyć, że skuteczna kuracja powinna przebiegać wielotorowo i wykorzystywać wiele sposobów jednocześnie. Do walki z cellulitem wykorzystywane są:

 • Dieta
 • Suplementy diety
 • Masaże
 • Zabiegi kosmetyczne
 • Ćwiczenia gimnastyczne
zwalczcellulit
Share

Komentarz

 1. Ja stosowałam przeróżne diety, ćwiczenia, masaże rękawicą pod prysznicem, kremy, tabletki i nic… Może to dlatego że z powodu innych obowiązków zabrakło systematyczności. Mi pomogły preparaty balsam CC Cel z serii BeautyLine i kapsułki CC Cel z serii FitLine, no i wiadomo że ćwiczenia jak jest czas. Jak ktoś zainteresowany to więcej szczegółów mogę podać mailowo sm.priv.blogspot.com . Powodzenia dziewczyny !!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *