Rodzaje cellulitu

W poprzednich artykułach pokazaliśmy jak rozpoznać cellulit i stopień jego zaawansowania, dzięki czemu jego diagnoza będzie łatwa i szybka. W poniższym artykule postaramy się przedstawić, różne rodzaje cellulitu. Sprawdź jakiej postaci schorzenie dotknęło Ciebie

Wyróżniamy następujące rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny (obrzękowy). Jeśli jesteś nastolatką lub dziewczyną w wieku 20 -25 lat ten rodzaj cellulitu najprawdopodobniej dotknął Ciebie. Cellulit wodny ma zwykle nieco łagodniejszy przebieg i jest mniej widoczny, nie mniej jednak również powoduje pewien dyskomfort. Jest on efektem różnych zaburzeń hormonalnych, oraz zaburzeń związanych z krążeniem limfy i krwi. Zaburzenia hormonalne powodują, że woda i tłuszcz, odkładający się w organizmie nie zostaje z niego usunięty.
  • Cellulit tłuszczowy (lipidowy). Ten rodzaj cellulitu towarzyszy zwykle nadwadze i dotyka kobiety stosujące kurację odchudzającą, którym towarzyszy efekt jojo. Najważniejszą przyczyną jego powstawania jest odkładanie się w tkankach o skórze kwasów tłuszczowych, z których tworzą się trójglicerydy. Organizm ma problem z ich wydaleniem i pojawiają się grudki i bruzdy. Cechą charakterystyczna jest ból powstający przy ściskaniu skóry. ten typ cellulitu jest bardzo trudny do leczenia.
  • Cellulit cyrkulacyjny. Tworzy się zwykle bardzo długo, jest przy dotyku dość twarda i boli przy uszczypnięciu. Powstaje w skutek zmian włókien kolagenowych otaczających tkankę tłuszczową. Włókna usztywniają się i napierają na komórki tłuszczowe. Tak powstały cellulit cyrkulacyjny jest także bardzo trudny do usunięcia.


Istnieje również alternatywny podział, którym głównym kryterium jest twardośc skóry:

  • Twardy – Powstaje zwykle u młodych kobiet i jest wodoczny dopiero przy uszczypnięciu. Stosunkowo lekka postać cellulitu, jednak nie leczony może przerodzić się w bardziej poważne formy.
  • Wiotki – Widoczny u kobiet mało aktywnych fizycznie, szczególnie po 40 roku życia.
  • Obrzękowy – rzadko występująca, dość ciężka odmiana cellulitu. Jej objawy do blada i cienka skóra oraz obolałe nogi.
Zuzanna
Share

Pasjonatka nowych technologii. Interesuje się także psychologią oraz medycyną estetyczną. Uwielbiam podróże, polskie kryminały oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Prowadzę kilka serwisów internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.