Z cellulitem boryka się większość kobiet i to niezależnie od tego, czy są one otyłe czy też szczupłe. Jest to problem dotykający nawet młode dziewczyny. Można powiedzieć, że praktycznie każda kobieta dobrze wie, czym jest pomarańczowa skórka. Na skutek nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej pod skórą zaczynają tworzyć się grudki, co z kolei powoduje powstanie na jej powierzchni nieestetycznie wyglądających nierówności i fałdek.
Cellulit najczęściej pojawia się tam, gdzie znajduje się najwięcej tkanki tłuszczowej, a więc głównie na pośladkach, udach, na brzuchu, biodrach i na przedramionach. Warto też wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów cellulitu, aby łatwiej było się go pozbyć. Jak zatem to zrobić?
Contents
Sprawdź, z jakim rodzajem cellulitu się borykasz
Problem pomarańczowej skórki jest bolączką ponad 90% kobiet, chociaż panowie również mogą mieć cellulit. To jednak panie mają zwykle więcej tkanki tłuszczowej, dlatego to właśnie u nich widać najbardziej te nieestetyczne zmiany. Cellulit może być wodny, tłuszczowy lub cyrkulacyjny. W przypadku cellulitu wodnego przyczyną jego powstawania jest zwykle nieprawidłowy przepływ krwi i limfy w tkance łącznej. Dotyczy on szczególnie osób z zaburzeniami krążenia i gospodarki hormonalnej. Pojawia się uczucie opuchnięcia i dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. Problem ten nasila się głównie przed datą zbliżającej się miesiączki i dotyczy najczęściej okolicy ud. Z kolei cellulit tłuszczowy charakteryzuje się małymi grudkami podskórnymi, które powstają w wyniku nadmiaru tłuszczu w komórkach. Zwykle borykają się z nim osoby otyłe. Po uciśnięciu skóry, pozostają na niej wgłębienia i wybrzuszenia. Cellulit tłuszczowy może pojawić się na udach, brzuchu, łydkach czy pośladkach. Natomiast cellulit cyrkulacyjny dotyczy pojawienia się twardych i zbitych grudek, które przy dotyku są bardzo bolesne. Powstają one w wyniku zesztywnienia włókien kolagenowych, które otaczają tkankę tłuszczową, co powoduje zaburzenia w krążeniu krwi i przyczynia się do niedotlenienia komórek. Ten rodzaj cellulitu widoczny jest najczęściej na udach i nad kolanami. Jak skutecznie pozbyć się cellulitu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.
Sposoby na usuwanie cellulitu
Dobrą wiadomością dla pań borykających się z cellulitem jest to, że istnieje wiele sposobów na pozbycie się owego problemu. W walce z pomarańczową skórką pomocne okazują się być zarówno dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, jak również różnego typu kosmetyki i suplementy na cellulit. Nie brakuje także mniej czy bardziej skutecznych zabiegów antycellulitowych. Pozbycie się cellulitu jest możliwe!
Dieta antycellulitowa
Wiele kobiet zastanawia się, jak się pozbyć cellulitu nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że znaczącą poprawę można zaobserwować, zmieniając swoje nawyki żywieniowe i stosując odpowiednią dietę. Niezwykle ważną kwestią jest także nawodnienie organizmu. Najlepsza okazuje się być czysta woda mineralna czy też z dodatkiem cytryny. Można wspomóc się również sokami owocowymi i warzywnymi bez dodatku cukru oraz ziołowymi naparami. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty zawierające sporą ilość witaminy C, która jest antyoksydantem oczyszczającym nasz organizm. Nie może zabraknąć także błonnika. Jak najbardziej należy zatem codziennie spożywać spore ilości świeżych warzyw i owoców. W menu powinny znaleźć się także zdrowe tłuszcze w postaci orzechów, nasion i pestek oraz tłustych ryb i olejów roślinnych tłoczonych na zimno. W odstawkę idą z kolei produkty przetworzone, obfitujące w rafinowany cukier i tłuszcze utwardzone. Zaleca się także zrezygnować ze spożywania smażonych dań.
Jeśli chodzi o konkretne produkty, to skuteczna na cellulit jest zielona herbata przyśpieszająca metabolizm, regulująca poziom glukozy we krwi i zmniejszająca wchłanianie tłuszczów z pokarmu. Zawarty w produktach pełnoziarnistych błonnik usprawnia perystaltykę jelit i zapewnia uczucie sytości na długi czas. Bardzo pomocne w walce z pomarańczową skórką są brokuły, które przeciwdziałają sztywnieniu włókien kolagenowych w skórze. Godnym polecenia warzywem jest także burak zawierający związki stymulujące krążenie, przeciwdziałające gromadzeniu się wody w organizmie, oczyszczające go z toksyn i wzmacniające kolagen. Warto sięgać regularnie także po banany, szparagi i kurkumę.
Ćwiczenia fizyczne / fitness
Częstą przyczyną powstawania cellulitu jest brak aktywności fizycznej. Nic dziwnego, że tak wiele osób boryka się z tym problemem, skoro większość z nich prowadzi siedzący tryb życia i stroni wręcz od wysiłku fizycznego. Jak pozbyć się cellulitu? Zacząć ćwiczyc! No cóż, niektórzy nie lubią po prostu być spoconymi, a szkoda bo w ten sposób organizmowi znacznie łatwiej jest pozbyć się toksyn z organizmu. Ponadto dzięki ćwiczeniom pobudzamy krążenie, co ma ogromne znaczenie w przypadku walki z pomarańczową skórką. Przed przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń należy zawsze zrobić rozgrzewkę. Ćwiczenia warto wykonywać w paru seriach po kilka powtórzeń. Polecane są kroki sumo do przodu i do tyłu, pompki z wyskokiem, podskoki na szeroko rozstawionych stopach, wypady skrzyżne do przodu i do tyłu, unoszenie nóg, wypady w bok, pozycja jaskółki, skłony do przeciwległej nogi, mostek na piłce lekarskiej, wyrzuty nóg w klęku podpartym i przysiady na jednej nodze.
Zabiegi na cellulit
Nie zawsze wystarczająco skuteczne okazują się być domowe sposoby na cellulit czy też drogeryjne preparaty. Nawet dieta i ćwiczenia mogą nie przynieść pożądanych efektów. Warto wówczas zdecydować się na zabiegi antycellulitowe. Jednym z nich jest drenaż limfatyczny, który usprawnia przepływ limfy i przyśpiesza pozbywanie się z organizmu toksyn. Dzięki niemu można zredukować opuchliznę i wygładzić skórę. Ciekawą opcją jest także endermologia, czyli zabieg podczas którego wykonuje się masaż specjalnym urządzeniem wytwarzającym podciśnienie. Celem zabiegu jest poprawienie krążenia krwi i przepływu limfy oraz redukcja szkodliwych substancji z organizmu i ujędrnienie ciała.
W walce z pomarańczową skórką bardzo pomocna jest mezoterapia polegająca na ostrzykiwaniu głębokich warstw skóry specjalnymi koktajlami. Na przyśpieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej świetnie działają koktajle zawierające w składzie m.in. kofeinę i wyciąg z karczocha. Za pomocą mezoterapii bezigłowej można zmniejszyć cellulit przy pomocy impulsów elektrycznych. Świetną opcją jest także laseroterapia, dzięki której zostaje pobudzone mikrokrążenie, co z kolei przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Skutecznymi zabiegami okazują się być także krioterapia i masaż bańkami chińskimi.
Kosmetyki – kremy / balsamy / żele
Na sklepowych półkach widnieje cała masa najróżniejszych kosmetyków powstałych z myślą o osobach zmagających się z pomarańczową skórką. Posmarowanie się kilkukrotnie jakimś kremem czy olejkiem niestety nie zagwarantuje, że nieestetycznie wyglądające zmiany skórne znikną bezpowrotnie i pozbędziesz się cellulitu. Preparaty te jednak świetnie sprawdzają się np. do masażu i mogą przyśpieszyć proces pozbywania się pomarańczowej skórki. Kosmetyki antycellulitowe zaleca się nakładać po gorącym prysznicu/kąpieli i dobrze wmasować w skórę. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać, używając wcześniej peelingu złuszczającego martwy naskórek. Kosmetyki świetnia nadają się do stosowania w parze z masażerem antycellulitowym. Stosowanie kremów wraz z masażami to bardzo popularna domowa kuracja pozwalająca pozbyć się cellulitu.
Tabletki / suplementy
Jako że z cellulitem borykają się ogromne rzesze kobiet, na rynku nie brakuje różnego typu suplementów/tabletek wspierających walkę z pomarańczową skórką. Wiele z tych preparatów rzeczywiście może być skutecznych. Należy jednak kupować tylko te wysokiej jakości, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Oczywiście samo łykanie różnych suplementów diety nie sprawi, że cellulit zniknie, jednakże mogą one stanowić pomocny dodatek do diety i ćwiczeń.
Tabletki na cellulit ukierunkowane są na przyśpieszenie metabolizmu i rozkładu tkanki tłuszczowej, inne z kolei poprawiają krążenie krwi i przepływ limfy w organizmie oraz usprawniają procesy oczyszczania organizmu z nagromadzonych toksyn. Najczęstszymi składnikami preparatów na cellulit są wyciąg z morszczynu, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, zielona herbata, olej z ogórecznika, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, wyciąg z nasion winogron, opuncja figowa, mniszek lekarski, kwas hialuronowy, wyciąg z czerwonej herbaty algi morskie i wyciąg z pokrzywy.
Podsumowując, jeśli chcemy raz na zawsze pozbyć się nieestetycznie wyglądającej pomarańczowej skórki, należy zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę i regularną dawkę ruchu. Warto także wspomóc się zabiegami pozwalającymi na eliminację niechcianego cellulitu. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest tutaj systematyczność.
Dodaj komentarz