Bieganie na odchudzanie – kilka podstawowych wskazówek

Wiele razy obiecywałaś sobie, że w końcu zaczniesz biegać? Bo to takie zdrowe podobno, bo słyszałaś ze nic tak nie spala tłuszczu jak jogging, bo to takie modne (przecież nawet celebryci biegają o poranku). Próbowałaś wiele razy i zawsze kończyło się fiaskiem?

SPOKOJNIE! Pomoc w drodze. Mamy dla Ciebie 7 praktycznych i naprawdę sprawdzonych wskazówek jak wytrwać w postanowieniu i co najważniejsze: co zrobić by czerpać z biegu przyjemność.

1. Po prostu to zrób.

Nie czekaj do jutra, do kolejnego poniedziałku czy następnego miesiąca. Zacznij dzisiaj. Podbiegnij do komputera aby sprawdzić e-maila, potruchtaj do sklepu, który znajduje się po drugiej stronie ulicy, wykorzystaj czas kiedy jesteś z psem na spacerze – pobiegnij na koniec bloku I spowrotem w czasie kiedy pies obwąchuje kolejne drzewo. Zacznij dzisiaj i nigdy więcej nie oglądaj się za siebie! To takie proste

2. Nie zaczynaj zbyt szybkim tempem.

Najczęstszy błąd popełniany przez początkujących, to za szybki bieg! Wyobraź sobie,że wychodzisz z domu, zaczynasz biec, narzucasz sobie za wysokie tempo, nagle czujesz się wyczerpana, brakuje oddechu… więc co robisz? Poddajesz się a przecież tego nie chcemy… weź sobie tę prostą radę do serca – zacznij powoli. I mam tutaj na myśli naprawdę ślimacze tempo. To znaczy wolniej od Twojego wyobrażenia na temat tego słowa. Jeśli po jakimś czasie wolnego truchtu, czujesz że masz na tyle energii i siły, że dasz radę – Świetnie! – możesz delikatnie przyspieszyć ale nie szarżuj. Pamiętaj, że może to Twoje pierwsze, ale na pewno nie ostatnie bieganie. A narazie – baw się tym, oszczędzaj się, obserwuj zachowanie organizmu i czerp radość z każdego kolejnego postawionego kroku.

3. Zainwestuj w dobre buty.

Znajdź sprawdzony sklep sportowy . Przydadzą Ci się porządne buty do biegania. Co prawda para takich to koszt ok. 200-300 zł., ale na pewno będą tego warte. Nie spiesz się z wyborem, poświęć troche czasu na dopasowanie ich do rodzaju swojej stopy a uchroni Cię to od pęcherzy, odparzeń, obtarć i kontuzji podczas długiego biegu. Tutaj znajdziesz ciekawe promocje na buty, ubrania i akcesoria sportowe z których często ja korzystam

4. Nie irytuj się.

Nawet najbardzej zagorzali fani joggingu miewają swoje gorsze dni. Nie poddawaj się z powodu jednego nieudanego biegu, bo to zdarza się każdemu z nas. Następny raz będzie z pewnością lepszy – Obiecuję!

5. Nie porównuj się do innych.

I co z tego, że szczupła opalona blondynka w krótkich szortach wyprzedza Cię na Twojej trasie? Biegnij cały czas swoim rytmem i koniec kropka. Jeśli masz ochotę przyspieszyć, przyspiesz ale nie porównuj się do innych, to najgorsze co może być. Bieganie jest sportem indywidualnym. Chcesz się sprawdzić? Spójrz w lustro – to Twój przeciwnik. Biegaj dla siebie, nie dla kogoś innego.

6. Słuchaj swojego ciała.

Nie przeginaj i nie zmuszaj się. Zatrzymaj się jeśli tego potrzebujesz, zwolnij jeśli czujesz, że czas to zrobić a w końcu zobaczysz, że z każdym następnym wyjściem na jogging robisz to coraz rzadziej lub w ogóle. Wtedy poczujesz prawdziwą przyjemność z biegania.

7. Znajdź swoją motywację.

Cokolwiek to jest: chcesz być szybszy, zgubić zbędne kilogramy, a może pokonać jakiś dłuższy dustans? Ustaw sobie cel i dzień po dniu zbliżaj się do niego małymi krokami. To nie marzenie o którym śnisz– to cel który właśnie realizujesz!

Zuzanna
Share

Pasjonatka nowych technologii. Interesuje się także psychologią oraz medycyną estetyczną. Uwielbiam podróże, polskie kryminały oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Prowadzę kilka serwisów internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.