Fakty i mity

Cellulit jest problemem tak powszechnym, że dotyczy niemal większości kobiet. Dyskutując w naszym babskim gronie możemy często spotkać się z różnymi „mitami” na jego temat. Niestety często są to informacje nieprawdziwe, niepełne lub nieco przekręcone. Część z nich zakorzeniła się niestety w powszechnej opinii kobiet. W poniższym artykule potwierdzimy lub zaprzeczymy niektóre ze wspomnianych mitów.

Cellulit dotyka tylko kobiety

I tak i nie. Cellulit u mężczyzn występuje – jednak bardzo rzadko. Stąd więc powszechna opinia, że brzydszą płeć problem omija. Brak pomarańczowej skórki u mężczyzn wynika z nieco innej budowy skóry oraz odmiennej gospodarki hormonalnej. Reasumując – cellulit u mężczyzn występuje, jednak bardzo rzadko.

Cellulit dotyczy tylko osób z nadwagą

To nie prawda. Oczywiście nadwaga łączy się często z odkładaniem tłuszczu który jest istotny w procesie powstawania cellulitu, jednak otyłość nie jest warunkiem koniecznym. Cellulit występuje często u osób młodych, nie mających żadnych problemów z masą ciała.

Na cellulit można mówić „cellulitis”

Absolutnie nie. Jesli weszło nam w nawyk określanie skórki pomarańczowej mianem cellulitisu to koniecznie musimy się tego przyzwyczajenia pozbyć. Cellulitis oznacza zapalenie tkanki łącznej – wywoływaną przez infekcję bakteryjną specyficzną chorobę skóry i tkanki łącznej podskórnej.

Cellulit to problem osób po 30 roku życia

To zdecydowanie nie prawda. Pomarańczowa skórka może być już widoczna u nastolatek, a w niektórych, bardzo rzadkich przypadkach także u dzieci. Cellulit wywoływany jest m.in przez zaburzenia hormonalne, a takowe często występują u nastolatek.

Tkanka tłuszczowa nie różni się od tkanki cellulitowej

Nie, to dwie zupełnie inne rzeczy. Tkankę cellulitową wyróżnia widoczne obkurczenie naczyń limfatycznych i krwionośnych oraz włókien nerwowych, co sprawia, że jest ona często bolesna w dotyku i wrażliwa. Widoczne jest także rozrośnięcie włókien kolagenowych co powoduje charakterystyczny dla pomarańczowej skorki wygląd.

Im jestem starsza tym pojawienie cellulitu jest bardziej prawdopodobne

Tak to prawda, ryzyko pojawienia się problemu skórki pomarańczowej rośnie wraz z wiekiem. Wiąże się to przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi oraz ogólnej coraz gorszej kondycji skóry.

Suplementy diety pomagają pozbyć się pomarańczowej skórki

Tak to prawda. Suplementy diety przeznaczone do walki z cellulitem są tak skonstruowane, aby przyspieszyć wydalanie wody i tłuszczu z obszarów dotkniętych cellulitem. Suplementy wspomagają dietę, lub mogą być stosowane bez niej.

Cellulit można zwalczyć raz, a dobrze

To nie prawda. Nawet jeśli uda Ci się poprawić wygląd swoich pośladków, ud czy brzucha nie myśl, że cellulit nie powróci. Jeśli przestaniesz o siebie dbać to więcej niż pewne, że pomarańczowa skórka pojawi się znowu. Dlatego działania jakie podjęłaś przy zwalczaniu cellulitu powinny być kontynuowane.

Stres wpływa negatywnie na cellulit

Tak, stres powoduje zaburzenia w gospodarce hormonalnej, która pełni bardzo istotną rolę przy powstawaniu pomarańczowej skórki. Kortyzolu to tzw. hormon stresu, który ma wpływ na odkładanie tłuszczu w narażonych na cellulit miejscach. Nie bez znaczenia jest nasze zachowanie w trakcie stresu – często bowiem zdarza nam się w napiętych sytuacjach podjadać rzeczy, mające niekoniecznie dobry wpływ na skórę.

Mam go w genach

Tak, możesz odziedziczyć cellulit. Jeśli Twoja mama miała problem z pomarańczową skórka, to wysoce prawdopodobne jest, że ty także będziesz musiała stawić jej czoła.

Ciąża wpływa na cellulit

Tak. Pamiętaj, że ciąża to okres burz hormonalnych mających swoje odbicie także w wyglądzie skóry. W błogosławionym stanie nieco ograniczone są możliwości poruszania się, wysiłek fizyczny i ćwiczenia stają się uciążliwe. Znacząco zmienia się także dieta.

zwalczcellulit
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *